Noclegi nad Pośną

Blog

My na szlaku cz.3

Kolejna propozycja wycieczki. Dziś troszkę dłuższa, na Szczeliniec przez Pasterkę. Dodając do niej dodatkowe atrakcje jak chociażby Wodospady Pośny czy też przejście trasy po samym szczycie Szczelińca, wycieczka zajmie nam ok. 7-8 godzin. Nasza propozycja zaczyna się i kończy na pierwszym parkingu na drodze stu zakrętów od strony Radkowa i …

Pszczoły – przygotowania

Skąd pomysł na pszczoły w naszym ogrodzie możecie sprawdzić w poprzednim naszym wpisie Pszczoły – początek. Gdy decyzja zapadła powstał plan co, jak, gdzie i kiedy. W okresie gdy pszczoły zimują (od jesieni do wiosny) zdobycie wiedzy teoretycznej. Potem jeden sezon pszczelarski praktyka, praktyka, praktyka i weryfikacja zdobytej wiedzy. No …

Pszczoły – początek

Jak to się zaczęło Ściany naszego domu porośnięte są winobluszczem. Pewnego letniego dnia podczas jego kwitnienia zauważyliśmy na nim mnóstwo pracujących pszczół. Skąd one? Nigdy tyle nie było. Może gdzieś mają w pobliżu jakieś gniazdo? A czy na pewno są to pszczoły? Po jakimś czasie okazało się, że mieszkają w …

Chleb nasz powszedni – przepis

Chleb razowy mieszany Razowy, na zakwasie, nasz ulubiony, takie nasze spécialité de la maison. Jak się czasem czyta przepisy na chleb, to człowiek traci wiarę, że da radę. Temperatura dokładnie od-do, odpowiednia wilgotność, zawijanie w folię, żeby nie wysechł, przy pieczeniu jakieś skomplikowane procedury z temperaturą i dodatkowymi pojemnikami z …

Pasztet z cieciorki

Nie jest to zapewne idealny przepis, bo czasami pasztet się jednak kruszy….ale jest dobry. Z czasem metodą prób i błędów każdy zrobi swój własny przepis. Jak ktoś nie lubi cieciorki, to może zrobić taki pasztet z soczewicy. Tej nie trzeba wcześniej moczyć. Do pasztetu można też dodać trochę sosu, ew. …

My na szlaku cz. 2

Dziś kolejna propozycja wycieczki.  Trasa ma ok. 7 km a jej przejście to mniej więcej dwie i pół godziny. No chyba, że dodamy do tego podziwianie okoliczności przyrody. Zaczyna się i kończy na Lisiej Przełęczy, a wiedzie przez Narożnik, Kopę Śmierci, Skały Puchacza i Białe Skały.Trasa nie jest trudna, choć …

Chleb nasz powszedni

Dziś troszkę o chlebie naszym powszednim. Razowy, na zakwasie, nasz ulubiony, takie nasze spécialité de la maison. Jako, że upieczenie chleba na zakwasie zajmuje jednak troszkę czasu,  to czasem zdarza się nam kupić go w sklepie. No ale to już nie to samo i staramy się tego unikać. Tym bardziej, że …

Przyjaciele

Marzeniem moim był duży dom, w którym będziemy mogli się spotykać z naszymi przyjaciółmi, rodziną. Spełniliśmy je. Uwielbiam, kiedy w domu jest gwarno. Każdy robi to, na co ma ochotę, a wieczorami spotykamy się w kuchni. Często są to po prostu całe dnie spędzone w kuchni… Wspólnie gotujemy, pieczemy i …

Dlaczego góry?

Góry to energia, wielka moc. Tylko one wchodziły w grę w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. W górach jest pięknie przez cały rok. Krajobraz zmienia się prawie z dnia na dzień. Nowe kolory, odcienie. Tu nawet smutny listopad jest cudowny… Nie wiedzieć czemu, mało ludzi przyjeżdża tu poza sezonem letnim. A …

My na szlaku cz.1

Choć góry mamy w zasięgu nogi, to jakoś tak trudno znaleźć czas, aby wyruszyć na szlak. Opowiadamy naszym gościom gdzie ruszyć, którędy najlepiej, co warto zobaczyć, czy szlak trudny czy łatwy. No i okazuje się, że mamy czasem w pamięci zupełnie inny obraz niż potem przedstawiają nam goście. Postanowiliśmy więc …

Nasz dom

Nasz dom położony jest na przedmieściach Radkowa, tuż przy szlaku turystycznym prowadzącym na Radkowskie Skały. Nie wiemy ile dokładnie nasz dom ma lat, ale figurka Św. Jana stojąca w ogrodzie została postawiona w 1913 roku. Znaleźliśmy też starą etykietę mówiącą o tym, że szafa do której ta etykieta była przyklejona, …

Okolica

Okolice Radkowa są równie piękne jak sam Radków. Warto zobaczyć Wambierzyce z piękną bazyliką, Ratno Dolne z ruinami starego zamku, Karłów położony na wysokości prawie 900 m n.p.m. u stóp Szczelińca Wielkiego, wysoko położoną Pasterkę z małym, starym kościółkiem, Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej, Nową Rudę z podziemiem najstarszej kopalni …

Radków

Radków – urokliwe miejsce u wrót doliny Pośny. Położony jest u podnóża Szczelińców – Małego i Wielkiego, na ziemi kłodzkiej.Pierwsze wzmianki o Radkowie datowane są na rok 1290. Wtedy występował pod nazwą Wünschelburg. Prawa miejskie zostały mu nadane ok. roku 1320. Na przełomie XIV i XV wieku wokół Radkowa wybudowano …